Kiedy „inność” wywołuje poczucie winy

Kolejną przyczyną tego, że rodzice – a w tym przypadku w większości ojcowie – nie potrafią powiedzieć „nie”, jest poczucie winy.
Każdy z nas rozumie zdrowąjakość poczucia winy: jest ono naturalną reakcją naszego sumienia, bez niego nie mielibyśmy żadnej miary dla tego, co słuszne i dobre i nie bylibyśmy w stanie żyć we wspólnocie z innymi ludźmi. Należy przy tym zawsze rozważyć to, w jakim stopniu możemy przeforsować swoje zdanie i swoje interesy, jeśli nie pokrywają się one z pragnieniami drugiej osoby – dziecka lub partnera. W rezultacie nie możemy w zdrowy sposób przeżywać swojego egoizmu, nie czując się jednocześnie „winnym” w stosunku do innych. Dzieci na przykład nie mogą oderwać się od rodziców i pójść swoją drogą, nie będąc jednocześnie winnymi ich pewnego rodzaju osamotnienia.

Witaj na moim serwisie! Znajdziesz tutaj wiele artykułów dotyczących edukacji. Wpisy, które tutaj zamieszczam mam nadzieję, że Cie zainteresują i zostaniesz moim czytelnikiem na dłużej. Zapraszam do czytania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)