Kiedy każde „nie” grozi utratą miłości

Strachowi przed rozstaniem ściśle towarzyszy inny – jest to lęk przed powiedzeniem „nie”. Chociaż niemowlęta przychodzą na świat z własną osobowością, pragnienie odróżniania się od innych staje się szczególnie wyraźne w tak zwanym okresie przekory. Podczas jego trwania dzieci uczą się wypowiadać „nie” i, ja”. Każdy z nas rozwija swoją wyjątkową osobowość, którą może realizować w życiu, jeśli nauczy się mówić „nie”.
Nasuwa się pytanie: Co może się zdarzyć, jeżeli rodzice sami nigdy nie nauczyli się sprzeciwiać albo też nie potrafią tego znieść? Nie będą mogli pozwolić na to dziecku z głębi swojego wnętrza. „Nie” rodziców nie można odróżniać od „nie” dziecka. Nie chodzi mi tutaj o niepewność wielu rodziców, w jaki sposób i w jakiej mierze mogą i powinni wyznaczać swoim dzieciom granice – problem ten został już wcześniej omówiony.

Witaj na moim serwisie! Znajdziesz tutaj wiele artykułów dotyczących edukacji. Wpisy, które tutaj zamieszczam mam nadzieję, że Cie zainteresują i zostaniesz moim czytelnikiem na dłużej. Zapraszam do czytania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)