Zrozumieć dziecko, które skłamało

Kiedy ono to robi, apeluje do poczucia wstydu u rodziców. Bo czyż oni nie czują się zawstydzeni, że to własne dziecko przyłapali na kłamstwie?
Spróbujmy wsłuchać się w swoje wnętrze i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: jak radzimy sobie z uczuciem bezsilności i wstydu? Bicie i natychmiastowe surowe kary oznaczają, że rodzice ukrywają swój wstyd pod pozorem władzy. Reagują oburzeniem – zamiast zatroskaniem. Wyobrażają sobie, że wszystko wiedzą, zamiast najpierw spytać. Działają, zanim zaczną rozumieć. Być może czują się sami zdemaskowani, bowiem dziecko odzwierciedla tylko ich zachowania: nierzadko również oni uciekają się do awaryjnego kłamstwa. Jeśli rodzice nie stłumią w sobie natychmiast uczucia przykrości i wstydu, wtedy łatwiej będzie im wczuć się w trudną sytuację dziecka i razem z nim szukać rozwiązania problemu. A jeżeli nie potrafią sami wydostać się z tego labiryntu, powinni szukać pomocy osób trzecich. Być może, początkowo będą to przyjaciele lub krewni, a potem poradnia i psycholog dziecięcy. Wspólnymi siłami na pewno znajdą wyjście z tej obciążającej wszystkich sytuacji.

Witaj na moim serwisie! Znajdziesz tutaj wiele artykułów dotyczących edukacji. Wpisy, które tutaj zamieszczam mam nadzieję, że Cie zainteresują i zostaniesz moim czytelnikiem na dłużej. Zapraszam do czytania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)